Z dniem 1 stycznia 2019 roku uchwałą Rady Miejskiej nr XLVI/341/18 z dnia 27 czerwca 2018 roku w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Ryńskie Centrum Kultury połączone zostało z Biblioteką Publiczną w Rynie. Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiT zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach. Dyrektorem powołanej instytucji jest Pani Maria Tuczyńska.

Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie 1 czerwca organizował Rodzinny Dzień Dziecka w ramach "XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny ph. Małżeństwo - dobre relacje- silna rodzina".

Ryńskie Prezentacje Artystyczne to coroczne wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalnych przedsięwzięć organizowanych w Rynie.

1 maja na nabrzeżu Jeziora Ryńskiego odbyła się "Majówka nad Ryńskim" czyli moc atrakcji dla dzieci i dorosłych.

W niedzielę 10 marca o godzinie 16:00 rozpoczął się "Babski Wieczór", czyli wydarzenie na które wstęp mają wyłącznie kobiety a chłopom wstęp jest wzbroniony, chyba że tak jak tym razem występują na scenie i zapewniają rozrywkę Paniom.